Ślub krok po kroku

O nas » Ślub krok po kroku

Organizacja ślubu i wesela to niełatwe zadanie, wymagające podjęcia licznych decyzji oraz przeprowadzanie szczegółowych rozmów, dotyczących przebiegu tych wyjątkowych uroczystości. Warto więc rozpocząć przygotowania na kilka miesięcy przed planowaną datą wydarzenia, po to, aby w ten szczególny dzień nie spotkała Was żadna nieprzyjemna niespodzianka. Prezentujemy Wam poradnik, dzięki któremu bez problemów zorganizujecie ślub krok po kroku.

Planowanie uroczystości warto zacząć poznania Waszych wzajemnych oczekiwań względem ślubu i wesela. Warto również wcześniej ustalić listę gości, dokładną datę ceremonii oraz jej rodzaj. Macie do wyboru różne możliwości: ślub konkordatowy, cywilny, oddzielnie cywilny i kościelny bądź mieszany. Ślub kościelny jest jedną z najpiękniejszych uroczystości. Warto jednak pamiętać, że nie jest on prawnym zalegalizowaniem związku małżeńskiego – jeśli zdecydujecie się na ten rodzaj ceremonii, konieczna będzie również wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie dopełnicie formalności. Najczęstszym rozwiązaniem jest ślub konkordatowy, który jest jednocześnie aktem prawnym i ceremonią kościelną. Wybór ślubu konkordatowego zdecydowanie zmniejsza ilość wizyt odbywanych w Urzędzie Stanu Cywilnego, co ma duże znaczenie, gdy chodzi o proces organizacji całego wydarzenia. Z reguły ślub konkordatowy zawierany jest w parafii panny młodej lub pana młodego. Jeśli jednak zdecydujecie się na wybór innej parafii, konieczne będzie uzyskanie zgody obydwu proboszczów, nazywanej licencją. Powinniście się po nią zgłosić po wyborze kościoła, w którym chcecie się pobrać.

W celu uniknięcia stresu i nieporozumień, warto rozłożyć proces dopełniania niezbędnych formalności na kilka etapów. Jeśli zdecydujecie się na ślub konkordatowy, od 6 do 3 miesięcy przed ślubem powinniście odbyć pierwszą wizytę w kancelarii wybranego kościoła. Tam uzyskacie niezbędne informacje m.in. o naukach przedmałżeńskich. Na 3 miesiące przed ślubem nadejdzie pora na to, byście skompletowali wszystkie dokumenty kościelne. Potrzebujecie:

  • świadectwa chrztu i bierzmowania,
  • zaświadczenia o odbyciu nauk przedmałżeńskich,
  • zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego.

Po zdobyciu powyższej dokumentacji, musicie ponownie udać się do kancelarii kościoła. Tam urzędnik kościelny sporządzi protokół przedślubny i rozpisze zapowiedzi. Z reguły na tym etapie otrzymujecie również karteczkę, dzięki której możliwe jest przystąpienie do spowiedzi.

Kolejnym etapem jest udanie się narzeczonych do własnych parafii, w celu poinformowania ich o organizowanym weselu oraz zapłacenia za zapowiedzi. Gdy zostaną one wygłoszone, otrzymacie dokument potwierdzający, który należy zanieść do kancelarii wybranego przez Was kościoła. Na tym etapie konieczne jest odbycie pierwszej spowiedzi przedślubnej. Tydzień przed ślubem powinniście ponownie udać się do kancelarii – tym razem wraz ze świadkami, gdzie zostanie sporządzony akt ślubu. Pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą dowód osobisty, potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich i wizyt w poradni rodzinnej, a także potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi. Dzień przed ślubem czeka was druga spowiedź, po której otrzymacie niezbędne zaświadczenia o jej odbyciu. Musicie dostarczyć je wraz z obrączkami do kancelarii. W szczególnym dniu ślubu konkordatowego ponownie pojawiacie się w kancelarii, wraz ze świadkami, gdzie podpisujecie niezbędne zaświadczenia.

Jak wynika z powyższych informacji, samo załatwianie formalności zajmie Wam dużo czasu. Warto w tej kwestii zaufać doświadczeniu konsultantów ślubnych, współpracujących z naszą firmą zlokalizowaną w mieście Poznań, którzy pomogą Wam nie tylko przebrnąć przez dokumentację kościelną, lecz także zajmą się planowaniem Waszego ślubu krok po kroku.

Pamiętajcie, że równolegle z dostarczaniem dokumentacji do kancelarii kościoła czeka Was także organizacja ślubu i wesela. Jeśli chcecie uniknąć dodatkowego stresu, zdajcie się na doświadczenie naszego konsultanta ślubnego. Wspólnie z nim ustalicie przede wszystkim wysokość budżetu, którym dysponujecie, a także szczegółowo umówicie Waszą wizję ślubu i wesela. Wedding planner nie tylko pomoże Wam wybrać idealny lokal, w którym zorganizujecie uroczystości, lecz także zajmie się odpowiednią oprawą muzyczną oraz stworzeniem wyjątkowych dekoracji, odpowiadających Waszym preferencjom. Ważnym elementem organizacji wesela jest także wybór atrakcji, które je uświetnią. W tej kwestii również pomogą Wam nasi konsultanci ślubni.

Z organizacją ślubu wiąże się również wybór Waszych kreacji. Zastanówcie się, czy wolicie skorzystać z usług profesjonalnego krawca, czy też chcecie wypożyczyć stroje. Warto również zaopatrzyć się wcześniej w odpowiednio dobraną bieliznę, buty i pozostałe dodatki – gwarantujemy, że okażą się one bardzo pomocne podczas mierzenia sukni bądź garnituru. Nasz konsultant ślubny służy Wam swoim doświadczeniem również w tej kwestii.

Nie możecie zapomnieć również o tym, by zapewnić Waszym gościom środek transportu i zakwaterowanie. Doświadczenie nauczyło nas, że należy zadbać o tę część organizacji wesela z dużym wyprzedzeniem, dlatego nasi konsultanci zwrócą szczególną uwagę na to, by dokonanie rezerwacji w wybranym lokalu odbyło się wcześniej.

Rola wedding plannera nie kończy się jednak na organizacji ślubu krok po kroku. Jeśli skorzystasz z usług naszej firmy z Poznania, możesz również liczyć na koordynację tego wyjątkowego dnia, opiekę nad najmłodszymi uczestnikami wydarzenia, a także zaplanowanie niezapomnianego wieczoru panieńskiego i kawalerskiego. Co więcej, nasi konsultanci pomogą Ci także w organizacji wyjątkowej podróży poślubnej, która w piękny sposób zwieńczy zawarcie przez Was związku małżeńskiego.